Niewielu z nas stać na komercyjne wyjazdy do sanatoriów czy na dłuższe pobyty w miejscowościach uzdrowiskowych finansowane z własnej kieszeni.

Koszty pobytu w fachowych ośrodkach dysponujących odpowiednią bazą zabiegową, przerastają możliwości domowego budżetu szczególnie emerytów, a to oni z reguły potrzebują leczenia uzdrowiskowego. Jeśli doliczymy do kosztów pobytu dodatkowe zabiegi zdrowotne ciężko będzie zmieścić się w kwocie 3tys. zł przy dwutygodniowym pobycie.

Musimy więc nadal liczyć na leczenie finansowane z NFZ, mimo że Fundusz nie pokrywa wszystkich kosztów zakwaterowania i wyżywienia jest jednak alternatywą dla większości potrzebujących. Niestety kolejki sięgają wielu miesięcy oczekiwania, z reguły nie jest to mniej niż rok, a zdarza się, że czas oczekiwania zbliża się do 2 lat! W zależności od oddziału NFZ, mogą się one różnić dość znacznie. Dla wszystkich oczekujących na wyjazd, NFZ uruchomił internetowy system o nazwie Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe, w którym osoba posiadająca skierowanie, może sprawdzić swoją pozycję na liście oczekujących.

System przeglądania skierowań na podstawie podanego numeru skierowania, podaje najważniejsze informacje o przydzielonym leczeniu. Są to m.in.:

  • Numer w kolejce oczekujących na wyjazd do sanatorium,
  • Termin planowanego leczenia w zakładzie uzdrowiskowym,
  • Miejsce planowanego leczenia - uzdrowisko, jego nazwa, dokładny adres, profil leczniczy;

Oprócz tych informacji, NFZ podaje też ogólne dane na temat skierowania takie jak daty wystawienia i wpływy, dane oddziału NFZ, rodzaj leczenia. Co ważne - system nie podaje danych personalnych mogących zidentyfikować konkretną osobę. Jest to zgodne z wymogami Ustawy o ochronie danych osobowych.

W przypadku gdy okaże się iż pacjent nie jest w stanie czekać na leczenie zbyt długu z powodu np. narastających dolegliwości, alternatywą jest uzyskanie skierowania na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe. W tej formie leczenia NFZ finansuje trzy zabiegi dziennie, natomiast pacjent zobowiązany jest do pokrycia pełnych kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli więc mamy odpowiedni zakład blisko miejsca zamieszkania, może to być doskonała forma rehabilitacji bez nadmiernego czasu oczekiwania na sanatoryjne leczenie stacjonarne.


Kliknij tu i zobacz co na temat kolejki do sanatorium piszą forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
ZUS2019 choroby neurologiczne opłaty za sanatorium finansowanie sanatorium koszty sanatorium Oaza Zakopane Krasnobród cechy dobrego sanatorium opłata uzdrowiskowa choroba wrzodowa Szczawnica nowotwory skóry ZIP forum kuracjuszy