Krynica-Zdrój od początku swojego istnienia (1547 r.) utożsamiana jest z wodami leczniczymi mającymi zastosowanie w terapiach układu trawiennego, moczowego, układu krążenia i przemiany materii.

Krynica-Zdrój to miasto (ponad 11 tys mieszkańców) leżące w Beskidzie Sądeckim u podnóża Góry Parkowej nad rzeczką Kryniczanką. Obecnie jest to duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego, w którym ulokowane są liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

Krynica-Zdrój na mapie PolskiWody lecznicze wydobywane w Krynicy to głównie tzw. szczawy. Najbardziej znane to Kryniczanka szczawa żelazisto-wapienna, Jan i Józef szczawy wodorowęglanowowapienna, Mieczysław szczawa wapniowo-sodowo-magnezowa, Słotwinka szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, Tadeusz szczawa wodorowowęglanowo-wapniowo-żelazista, Zuber szczawa hiperosmotyczna. Woda Zuber jest uznawana za najsilniej działającą naturalną wodę leczniczą w Europie.

W Krynicy bywały lub leczyły się znane osoby, m.in. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Kiepura.

Warto zobaczyć zabytkową pijalnię wód Słotwinka, odwiedzić restaurację Koncertowa, Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki Mineralne oraz Stary Dom Zdrojowy. Wzdłuż Bulwaru Dietla można zobaczyć najstarsze zabytkowe wille.

Krynica słynie z koncertów np. Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, Festiwal Gitarowy przyciągających wielu artystów i liczną widownię. Od 1990 roku organizowane jest tu także Forum Ekonomiczne.

W Krynicy działa m.in. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.


Kliknij tu i porozmawiaj o Krynicy na forum.

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
sanatoria ZUS kamica ZUS2018 NIK dopłaty do leczenia uzdrowiskowego opeka nad dzieckiem opłata uzdrowiskowa koszty dojazdu do sanatorium choroba wrzodowa forum kuracjusza astma leczenie sanatoria ZUS 2017 najlepsze sanatorium przeglądarka skierowań Zintegrowany Informator Pacjenta