Gdy ktoś czuje się źle, wyszedł ze szpitala lub wg niego posiada inne cechy, które mogą być uzasadnionym powodem otrzymania skierowania do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe, powinien zwrócić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o takie skierowanie.

Jednak nawet jeśli pacjent chce, nie zawsze możliwy jest wyjazd do sanatorium w ramach NFZ. O tym czy leczenie jest uzasadnione, decyduje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudniony w oddziale NFZ do którego należy pacjent. Z tego powodu fakt, że ktoś był w szpitalu nie może być jedynym wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. W przypadku gdy NFZ nie zaaprobował celowości skierowania (najczęstsze przypadki to brak wskazań lub przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego) jest ono zwracane lekarzowi, który je wystawił wraz z podaniem przyczyny odmowy.

O zasadności takiego leczenia, jego zakresie i rodzaju decyduje przede wszystkim aktualny stan zdrowia pacjenta. Lekarz ocenia dotychczasowy przebieg choroby będący głównym wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego wraz z określeniem odpowiedniego profilu tego leczenia. Jeśli pacjent w przeszłości korzystał z leczenia uzdrowiskowego, pod uwagę brane są również efekty takiego leczenia z przeszłości. Być może bowiem zmiana formy terapii i stosowanych bodźców lub metod rehabilitacji, może dać lepsze efekty lecznicze niż te z przeszłości. Lekarz bierze też pod uwagę możliwość wykorzystania naturalnych surowców leczniczych i ich szczególnych właściwości w lecznictwie uzdrowiskowym.

Podczas pobytu w sanatorium ważne są zdolności pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się. W szczególności dotyczy to osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Taki fakt również może zdecydować o konkretnym sanatorium, do którego pacjent zostanie skierowany ze względu na dostosowanie ośrodka do potrzeb szczególnych grup pacjentów.
Jeśli lekarz NFZ zatwierdzający skierowanie ma wątpliwości co do celowości leczenia uzdrowiskowego może zażądać od lekarza, który wystawił skierowanie dostarczenia dodatkowej dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. W szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba wykonania dodatkowych badań i uzupełnienia dokumentacji o ich wyniki.
O fakcie akceptacji skierowania przyszły kuracjusz jest powiadamiany listownie. W zależności od oddziału NFZ i możliwości leczenia konkretnych chorób, czas oczekiwania na wyjazd może wynosić nawet około dwóch lat. O terminie wyjazdu pacjent jest powiadamiany najpóźniej na 14 dni przed wyjazdem. Aktualny stan kolejki do sanatorium można sprawdzić w przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe dostępnej na stronie NFZ.


Więcej o skierowaniach do sanatoriów oraz wzór wniosku znajdziesz w artykule Skierowanie do sanatorium

O formalnościach również na forum.

Pytania i odpowiedzi

Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?

Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?

Zwolnienie przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Tylko do lekarza prowadzącego dziecko należy decyzja o jego wystawieniu. Maksymalny wymiar takiego zwolnienia to 60 dni w roku kalendarzowym. Ważne jest to, że owe 60 dni przysługuje niezależnie od ilości dzieci w rodzinie. Jeśli więc chorują nam dzieci w różnych okresach, to łączny wymiar płatnego zwolnienia na opiekę na dziecko nie może przekroczyć 60 dni. Dodatkowo, jeśli zwolnienie będzie pobierane w części przez jednego z rodziców, a w części przez drugiego, to łączny wymiar zwolnienia dla obojga rodziców (opiekunów) również nie może przekroczyć 60 dni. Zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem jest płatne w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje ono na dziecko do ukończenia 14 lat życia pod warunkiem, że we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego domownika (babcia, dziadek) mogącego sprawować opiekę. Szczegółowe informacje znajdują się w pouczeniu widniejącym na dole wniosku o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 (pobierz).
Zgodnie z deklaracją składaną na początku roku w zakładzie pracy, jednemu z rodziców przysługują również 2 dni zwolnienia opiekuńczego na dziecko do lat 14 płatnego w 100% podstawy wymiaru.
 

Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
narząd ruchu świąteczna opieka zdrowotna Co zabrać do sanatorium ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe sanatoria ZUS 2018 sanatorium miłosci Szczawnica-Zdrój NIK rehablitacja astma leczenie Szczawno-Zdrój sanatoria dla dzieci sanatoriadladzieci dziecko w sanatorium przeciwskazania leczenia uzdrowiskowego