Nasze-sanatorium.pl Skierowania

Leczenie i rehabilitacja

Terapie lecznicze
Rehabilitacja lecznicza

Ostatnio na forum...Re: gdzie po operacji ginekologicznej?
24/08/2016 23:56, Ela46

Wieniec Zdrój 03.11.16
24/08/2016 23:50, kasia301

Re: Kołobrzeg od 27.08........
24/08/2016 23:44, hiema

Kołobrzeg od 1.09 do 20.09. 2016
24/08/2016 23:32, hiema

Re: NFZ Małopolska rosnący czas oczekiwania
24/08/2016 23:16, Anna-K

Skierowanie do sanatorium.
Skierowanie do sanatorium Drukuj Email

W niniejszym artykule przedstawiamy możliwości otrzymania skierowania na leczenie sanatoryjne. W Polsce finansowaniem leczenia zajmują się narodowi ubezpieczyciele NFZ, ZUS, KRUS i to u nich należy się starać o skierowanie.

Jeśli chcesz wybrać się do sanatorium, a nie wiesz w jaki sposób uzyskać skierowanie, przeczytaj ten artykuł.

 

Skierowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie na leczenie sanatoryjne wypisze Ci:

 • lekarz pierwszego kontaktu,
 • lekarz specjalista,
 • lekarz ze szpitala.

Wzór skierowania określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011 r., nr 142, poz. 835).

Skierowanie powinno zawierać:

 • dane osobowe pacjenta,
 • pieczęć lekarza wraz z numerem umowy zawartej z NFZ,
 • informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta,
 • jednoznacznie określone rozpoznanie choroby, która jest podstawą wystawienia skierowania,
 • informację o schorzeniach współistniejących.

Tutaj zamieszczamy wzór skierowania opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Wystawienie skierowania jest bezpłatne. Na wykorzystanie skierowania masz 12 miesięcy od daty jego wystawienia.

Wypisane przez lekarza skierowanie należy potwierdzić w NFZ. Najlepiej zanieść je do oddziału NFZ osobiście lub wysłać pocztą, w ciągu 30 dni NFZ powinien je rozpatrzyć i wydać decyzję. W uzasadnionych przypadkach termin ten może się przedłużyć o 14 dni.

Wyznaczony przez Fundusz lekarz specjalista ocenia zasadność skierowania na leczenie uzdrowiskowe na podstawie danych medycznych zawartych w skierowaniu i dołączonej dokumentacji medycznej. Może się zdarzyć, że zmieni on kwalifikację skierowania w stosunku do pierwotnie wypisanej we wniosku przez Twojego lekarza lub zmieni kwalifikację z leczenia w sanatorium na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. W przypadku potwierdzenia skierowania, oddział NFZ określa rodzaj leczenia, wyznacza miejsce, odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego, termin rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania. Lekarz NFZ ma również prawo do odmowy skierowania, gdy stwierdzi, że jest ono bezcelowe, a stan Twojego zdrowia nie kwalifikuje cię do korzystania z tej formy leczenia. W takiej sytuacji oddział Funduszu nie potwierdza przyjęcia skierowania i zwraca je bezpośrednio lekarzowi, który skierowanie wystawił, z podaniem uzasadnienia odmowy informując też o tym fakcie Ciebie. W takim przypadku decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Jeśli zaś NFZ nie przyzna Ci miejsca w sanatorium ze względu na ich brak, trafisz wtedy na listę oczekujących.

 

Skierowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Każdy lekarz prowadzący leczenie pacjenta może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. W tym celu powinien sporządzić wniosek o rehabilitację leczniczą. Osoba, której lekarz prowadzący leczenie wystawił wniosek o rehabilitację leczniczą składa go w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Decyzję o skierowaniu na leczenie w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym może podjąć też samodzielnie komórka prewencji rentowej ZUS. Zdarza się to najczęściej wtedy gdy liczba dni Twojego zwolnienia chorobowego zbliża się nieuchronnie do 182, a ZUS nie chcąc być zmuszony do płacenia zasiłku rehabilitacyjnego chce temu zapobiec i polepszyć stan Twojego zdrowia poprzez leczenie sanatoryjne.

Podstawą skierowania osoby ubezpieczonej do ośrodka rehabilitacyjnego jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Lekarz orzecznik ZUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz kontrolę wystawiania zaświadczeń lekarskich, orzekając o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a także orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych.

Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego sporządza komórka prewencji, rehabilitacji i świadczeń rzeczowych oddziału ZUS, przesyłając je następnie ubezpieczonemu.

Program prewencji skierowany jest do osób:

 • ubezpieczonych w ZUS,
 • zagrożonych długotrwałą niezdolnością do pracy,
 • rokujących odzyskanie zdolności do pracy po zakończeniu rehabilitacji.

 

Skierowanie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Każdorazowo świadczenie to przyznawane jest na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Wypełniony wniosek o skierowanie na rehabilitację , który swą ważność zachowuje 6 miesięcy, rolnik składa (osobiście lub wysyła pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy. Wnioski są rejestrowane, sprawdzane pod względem formalnym i oceniane merytorycznie. Jeśli zostaną zaakceptowane przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycje wyjazdu. W przypadku gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus rehabilitacyjny.


Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby:

 • dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej,
 • którym ustalono prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 180 dni, a lekarz rzeczoznawca Kasy lub komisja lekarska Kasy orzekli wskazania do rehabilitacji leczniczej.

 


O formalnościach również na forum.

 

Możesz też dodać swój komentarz poniżej.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 07 lutego 2016
 
Komentarze (120)
120 poniedziałek, 09 maja 2016
Alina
Mam nr 10 000 czy ktos wie jak długo trzeba czekać ?
119 piątek, 05 lutego 2016
Aleksandra
Mam skierowanie do sanatorium wystawione 31.08.14r. W międzyczasie zmieniłam NFZ (przeprowadzka). Czy ktoś wie, czy nie będzie kłopotów z weryfikacją skier.? Za 3 tyg. upłynie 18 mc. okres ważności; nie mam dostępu do dr, który wystawiał skierowanie. Stan zdrowia b.z. - leczona w poradni choroba przewlekła. Moja przychodnia jest teraz w nowym miejscu zamieszkania. Jak będzie zweryfikowane to skierowanie? Dodam, że obecny NFZ przyjął moje skierowanie i ustawił w kolejce :-).
118 niedziela, 17 stycznia 2016
Barbara
Od 19-02-2016 dostałam skierowanie z NFz do Cieplic - Jelenia Góra. Może ktoś zabierze mnie z Radomia.Pozdrawiam - Basia
117 poniedziałek, 28 grudnia 2015
Jolanta Rybnik
jadę do Gracji od 15 luty 2015 ,czy ktoś ze śląska też się tam wybiera?
Jeśli ktoś był to proszę o opinie.
116 czwartek, 27 sierpnia 2015
Henia
Witam
Wyjeżdża ktoś z okolic Bytomia, cz Tarnowskich Gór na turnus od 19.09.2015
do Iwonicza Zdrój - tel. 513916289
115 czwartek, 27 sierpnia 2015
Ewa
I widzisz Dorotko, wszyscy nam zazdroszczą "tyle" wolnego, a my nawet nie możemy wyjechać do sanatorium bo nie mamy kiedy. Niech sobie zabiorą to wolne w ferie i wakacje, a niech nam dadzą urlop wtedy, kiedy my chcemy. Ja chętnie wybiorę się do sanatorium jesienią lub wiosną. Myślę, że Ty też.
114 czwartek, 27 sierpnia 2015
Magda
Jestem obecnie w tym sanatorium. Omijajcie je jak tylko się da.Daleko do morza i to drogą z kamieni. Daleko do centrum Kołobrzegu ( dojazd autobusem - 2 zł. )W pokojach od strony południowej brak zasłon lub rolet. Źle wietrzone korytarze, wyziewy z kuchni są na wszystkich poziomach.Drzwi od łazienek i toalet nie zamykają się. Ciągłe przewiewy.Za każdy wieczorek są opłaty, a personel obsługujący jest mrukliwy i wszystko robi " jak z łaski".
113 czwartek, 27 sierpnia 2015
Dorota
Kiedy mam wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, jeżeli urlop przysługuje mi na feriach i wakacjach? Ferie 2 tyg, sanatorium 3 tyg. Na wakacjach komercyjni, kolejka prawie stoi w miejscu. W ciągu roku nie dostanę żadnego urlopu, bo dyrekcja NIE WYRAŻA ZGODY.Zostało modlić się chyba o cud uzdrowienia..... Pozdrawiam
Może ktoś w tym terminie jedzie z Warszawy?lub okolic?
111 wtorek, 25 sierpnia 2015
Dorota
Witaj, ja mam nr 430 i też nie wiem jeszcze kiedy pojadę. Pozdrawiam
110 czwartek, 20 sierpnia 2015
lenka
mam nr 330 na uzdrowiskowe leczenie szpitalne, kiedy się dowiem gdzie i kiedy pojadę z nfz . Jesli ktoś wie to niech napisze, bo wiele osób wie miejsce i termin na 2-3 miesiące wcześniej. Mam jechać pierwszy raz
109 wtorek, 18 sierpnia 2015
Krystyna i Marek
Jedziemy do Niwy w Kołobrzegu od 28 listopada.Czy ,ktoś również ma ten termin wyjazdu?
108 niedziela, 16 sierpnia 2015
GRAŻYNA
Z Poznania do Kamienia Pomorskiego 3 września 3wolne miejsca w samochdzie kontakt maga 2959@wp.pl tel. 600 229 901
107 sobota, 25 lipca 2015
Bozena
Oczywiście , ze pani może jechać , orzecznik na komisji mógł pani to zlecić . Są jednak schorzenia , które dyskwalifikują z możliwości otrzymania skierowania na wyjazd. Bez żadnych przeciwwskazań można się ubiegać o wyjazd z NFZ , lub na pobyt pełnopłatny z dofinansowaniem z PFRON-u .
106 piątek, 24 lipca 2015
Bożena
Jadę na turnus 19 listopada z Krakowa . Ktoś jeszcze jedzie ? We dwoje raźniej ;)
105 niedziela, 21 czerwca 2015
maria
jestem na rencie z krusu, czy moge jechać do sanatorium ?
104 piątek, 19 czerwca 2015
Maria
mam skierowanie z ZUS Białystok do sanatorium Fala w Stegnie od
31 października 2015 bardzo mi zależy na turnusie rozpoczynającym się od 7 października 2015 może byłby ktoś chętny zamienić się. Pozdrawiam kontakt meilowy sejnymaria@vp.pl
103 poniedziałek, 08 czerwca 2015
Teresa
Proszę mi napisać do którego sanatorium w Szczawnie Zdroju nie warto jechać ?
102 niedziela, 07 czerwca 2015
Wiesława
Witam!
Jestem z Mrągowa. Czy ktoś z Olsztyna, Biskupca, Szczytna, Kętrzyna lub Giżycka wybiera się do Ciechocinka własnym samochodem?
Chętnie skorzystam z wolnego miejsca, partycypując w kosztach przejazdu. Proszę o wiadomość na e-mail: wiesze@gazeta.pl lub tel. 601-634-828. Pozdrawiam
101 piątek, 05 czerwca 2015
Krystyna
Moja mama skończyła 80 lat, ubezpieczenie rolnicze KRUS, chory kręgosłup.
Chciała wybrać się po raz pierwszy do sanatorium.
Lekarz pierwszego kontaktu odmówił przeprowadzenia jakichkolwiek badań do sanatorium, stwierdził, że w tym
wieku nie wypisuje się skierowań, czy to prawda?
Najlepsze Firmy!!! www.FIRMY.info.pl
Katalog branżowy najlepszych polskich firm.

 
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium ZUS?
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium jeśli skierował mnie tam ZUS?Jeśli osoba została skierowana na leczenie sanatoryjne przez ZUS, np. w... Więcej…
Jaki jest koszt pobytu dziecka w sanatorium?
Czy pobyt dziecka w sanatorium jest płatny? Nie. Wysyłając dziecko do sanatorium, nie ponosisz kosztów tego pobytu. Dotyczy to zarówno kosztów... Więcej…
Wcześniejszy wyjazd do sanatorium ze zwrotów
Możliwość wykorzystania skierowań z tak zwanych „zwrotów” Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ jest dość długi i może wynosić... Więcej…
Sanatorium a zwolnienie chorobowe
Za czas pobytu w sanatorium ZUS przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wysokość... Więcej…
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?Zwolnienie przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Tylko do... Więcej…
Co zabrać ze sobą do sanatorium?
Jedziesz pierwszy raz do sanatorium. Nie wiesz co ze sobą zabrać? Przypominamy listę niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim należy pamiętać o... Więcej…
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium?
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium w przypadku gdy mnie tam wysyła w ramach prewencji rentowej? Tak. ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu... Więcej…
Jak często można się leczyć w sanatorium?
Jak często można się leczyć w sanatorium?Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji... Więcej…
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium? Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ. Przepisy mówią, że jeżeli... Więcej…
Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze?
Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze? Tak. W takim przypadku NFZ nie... Więcej…
Koszty dojazdu do sanatorium NFZ
Czy NFZ zwraca koszty dojazdu do sanatorium?Nie. W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział NFZ, pełne koszty dojazdu do... Więcej…
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny?
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny, leczniczy w sanatorium? Standardowo w przypadku rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS, turnus trwa 24... Więcej…
Czy potrzebny jest specjalny wniosek do sanatorium ZUS?
Czy potrzebny jest specjalny wniosek by dostać skierowanie do sanatorium ZUS?Nie. Wystarczy, że spełnione będą wymogi formalne określone w... Więcej…