Nasze-sanatorium.pl Dziecko w sanatorium

Leczenie i rehabilitacja

Terapie lecznicze
Rehabilitacja lecznicza

Ostatnio na forum...Re: Sanatorium Kujawiak od 21.06.
28/03/2015 23:02, losmiel

Re: Piwniczna Zdrój Limba turnus 30.04-21.05.2015
28/03/2015 22:52, stas10

Re: Najlepsze potańcówki w Kołobrzegu
28/03/2015 22:38, Cermit

Re: INOWROCŁAW KUJAWIAK od 28.05
28/03/2015 22:35, jurand40

Re: Wysowa IZC wspomnienia z turnusu 26.08.2014
28/03/2015 22:35, arbuz177

Dziecko w sanatorium Drukuj Email

Masz obawy czy wysłać dziecko do sanatorium? Zastanawiasz się ile to kosztuje i czy warto pojechać razem z dzieckiem? Wyjaśniamy wątpliwości związane z wysłaniem dziecka do sanatorium.

Wielu rodziców jest nieświadomych możliwości leczenia dziecka w sanatorium, a jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się często nawracających stanów chorobowych wszelkiego typu. Szczególnie dobrze sprawdza się leczenie klimatyczne w przypadku zachorowań górnych dróg oddechowych. Nieświadomość rodziców o możliwości wysłania dziecka do sanatorium wynika często z przeświadczeń, że jest to usługa lecznicza niedostępna dla zwykłego człowiek. Równie często rodzice nie wiedzą nic o finansowaniu pobytu w sanatorium. Nie ma im kto przekazać właściwej wiedzy, lekarze pierwszego kontaktu nie informują pacjentów dopóki ci nie zapytają o to wprost.

Po pierwsze - czy warto się leczyć w sanatorium?

Każdy sposób polepszenia stanu swojego zdrowia lub zdrowia dziecka jest dobry. Leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach (przyrodolecznictwo)  jest również uznanym sposobem leczenia. Zmiana klimatu przynosi efekty, opinie osób korzystających z leczenia w sanatorium są w tym względzie jednoznaczne. Sanatoria pomagają w leczeniu chorób przewlekłych jak np. astma, ale też pomagają w uporaniu się z nawracającymi anginami czy przeziębieniami. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zmiana klimatu często powoduje wręcz natychmiastową poprawę stanu zdrowia. Poza tym leczenie sanatoryjne jest uznawane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ jako jedna z form leczenia, dostępna dla wszystkich ubezpieczonych osób. Zachęcamy i my do spróbowania tej formy, wierząc, że przyniesie spodziewaną poprawę stanu zdrowi. Na naszym forum możesz znaleźć opinie osób, które przebywały w sanatorium lub leczyły tam dzieci.

Jak "załatwić" leczenie dziecka w sanatorium?

Leczenie sanatoryjne objęte jest nadzorem Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Szczegóły określone są w ustawie o opiece zdrowotnej oraz o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z środków publicznych. Przepisy mówią, że leczenie sanatoryjne możliwe jest na podstawie ważnego skierowania poświadczonego przez oddział NFZ. Aby uzyskać takie skierowanie, należy przesłać do NFZ wniosek o leczenie uzdrowiskowe. Wniosek o sanatorium wypełnia lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli nigdy Ci tego nie zaproponował, a uważasz, że Twoje dziecko choruje zbyt często, możesz sama/sam zasugerować wyjazd do uzdrowiska. Oczywiście opinia lekarza będzie tu ważniejsza i to on określi potrzeby i zakres leczenia, jednak praktyka mówi, że często jest tak, iż dopiero po wyraźnym sygnale od rodziców, lekarz POZ wypisuje wniosek do sanatorium. We wniosku tym określa m.in. zalecany zakres leczenia i miejsce - bez określania konkretnej miejscowości uzdrowiskowej, jednak ze wskazaniem na spodziewane bodźce klimatyczne. Wypełniony wniosek musisz jak najszybciej wysłać do swojego oddziału NFZ i czekać cierpliwie na odpowiedź. Powinna ona nadejść w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i zawierać decyzję zgody lub odmowę leczenia uzdrowiskowego w sanatorium. Samo wskazanie miejsca leczenia powinno dotrzeć do Ciebie najpóźniej na 14 dni przed planowanym pobytem w sanatorium. Musisz się więc wcześniej zabezpieczyć w ewentualną możliwość wzięcia urlopu, jeśli planujesz wspólny wyjazd z dzieckiem.

Finansowanie. Samodzielnie czy razem z opiekunem?

Polskie prawo gwarantuje bezpłatne leczenie sanatoryjne dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat, a jeśli się uczą to do 26 lat życia. Zwolnione z opłat są też dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku), a także osoby uprawnione do renty rodzinnej. W wyżej wymienionych przypadkach nie ponosi się odpłatności za koszty zabiegów leczniczych, koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Więcej znajdziesz tutaj.

Jeśli dziecko nie ma skończonych 6 lat życia, niezbędny może być wyjazd z nim opiekuna. Opiekunem tym może być rodzic lub inna ustalona osoba. Jednakże należy pamiętać iż koszt pobytu opiekuna nie jest pokrywany przez NFZ, osoba taka ponosi go samodzielnie. Kwoty zależą od ośrodka i wynoszą  ok. 70zł za dzień pobytu. Sprawdź jednak przed wyjazdem jakie są te koszty w sanatorium do którego jedziesz, wcześniej należy też ustalić z sanatorium możliwość swojego pobytu. My zachęcamy rodziców do takiego sposobu spędzenia czasu z dzieckiem. Koszty nie są tak bardzo wysokie, dziecko ma zapewnioną Twoją opiekę i bliskość przez cały czas pobytu co pozwala mu zmniejszyć stres związany ze zmianą otoczenia. A Ty odpoczniesz od codzienności, przy okazji będziesz mógł(a) skorzystać na zasadach komercyjnych z oferty danego uzdrowiska. Nie bez znaczenia są również często wysokie walory turystyczne miejscowości uzdrowiskowych - trasy spacerowe, urokliwe miejsca w górach lub nad morzem. Zachęcamy więc do wspólnych wyjazdów z dziećmi.

Co będzie potrzebne w trakcie pobytu w sanatorium?

Przede wszystkim musimy okazać potwierdzone przez NFZ skierowanie. Należy więc mieć je przy sobie. Poza tym standardowo dokument poświadczający tożsamość, w przypadku dziecka legitymację szkolną.

Turnus finansowany przez NFZ trwa zwyczajowo 21 dni. Należy przewidzieć odpowiednią ilość odzieży tak by dziecko stale miało jej świeży zapas. Szczególnie jest to ważne gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie. Dobrze jest oznaczyć ubrania swoim znakiem np. wyszycie inicjałów od wewnątrz. Pranie bowiem jest zazwyczaj zbiorowe i oznakowanie ubrań pozwoli dziecku na ich odnalezienie i segregację. Należy pamiętać zarówno o stroju kąpielowym (korzystanie z basenu) jak też o kurtce deszczowej i butach dostosowanych do chodzenia po górach, co może być przydatne niezależnie od pory roku, jeśli dziecko trafia do sanatorium w górach.

W trakcie pobytu sanatorium zapewnia podstawową opiekę lekarską (dotyczy chorób niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem np. przeziębienie), jednak należy ze sobą zabrać stale przyjmowane leki w ilości wystarczającej na cały turnus. Jeśli turnus wypada w trakcie roku szkolnego, sanatorium zapewnia też naukę szkolną.

Dzieciom pozostającym samodzielnie w ośrodku, dobrze jest zapewnić własne pieniądze z przeznaczeniem na zakup pamiątek, kino czy wycieczkę. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pewnej sumy opiekunowi - wychowawcy dziecka i uzgodnienie z nim by część tej sumy była wypłacana każdego dnia np. po 10zł. Ułatwi to dziecku korzystanie z pieniędzy, a nam zapewni spokojną głowę o ewentualne nieumiarkowane wydatki lub kradzieże co też czasem miewa miejsce.


Kliknij tu i zobacz co na temat pobytu dziecka w sanatorium piszą forumowicze.

Możesz też dodać swój komentarz poniżej.

 
Komentarze (112)
112 wtorek, 24 marca 2015
DAGA
witam! jade z piecioletnia corka w terminie 2.04-23.04.2015 z jeleniej góry ktoś jedzie z okolic w tym samym czasie mój mai dagmi.koniu1@wp.pl
111 niedziela, 22 marca 2015
mama
W połowie lutego wysłałam skierowanie do NFZ i nadal żadnej odpowiedzi.
110 czwartek, 12 marca 2015
Mariola
Ja złożyłam podanie 27 sierpnia i miałam nr.399 a 10 marca już miałam wyjazd. W przypadku NFZ w Krakowie tyle to trwało.
Polecam wyjazd nad morze Dąbki " Cegielski"
109 czwartek, 12 marca 2015
Mariola
Witam,
Ja jestem od 10 marca w Sanatorium w Dąbkach "Cegielski". Koszty wyjazdu nie są małe gdyż NFZ pokrywa tylko pobyt dziecka a opiekun musi płacić za siebie cena jest rózna w zależnosci od turnusu (1995 zł - 2200 zł)nocleg , pełne wyżywienie i w "cegielskim" również zabieg dla rodzica. Równiez dochodzą koszty dojazdu.
Ja jeszcze jestem z 2 letnim synkiem (opłata za pobyt 525 zł bez wyżywienia)+ 1995 zł+ koszt dojazdu + kieszonkowe = 3500 zł.
108 wtorek, 10 marca 2015
Ana
Witam.
Dąbki-Susmed 8.04-29.04.2015,Jadę z 4.5 latkiem ,najprawdopodoniej PKP Olsztyn-Koszalin + bus do Susmedu.
Mieszane uczucia bo różne opinie no i my debiutanci.Zabieram kalosze i dobry humor:) pzdr
107 czwartek, 05 marca 2015
Ola
Ja jade z synkiem 4 lata do dabek do dukatu od 2 kwietnia do 23 kwietnia
106 czwartek, 19 lutego 2015
Krynia
Drogie mamy :)
proszę o podpowiedź, moja córeczka 5 lat - ma bardzo często przewlekłe problemy z drogami oddechowymi, tylko w tym roku brała już 2 razy antybiotyk i 4 razy byłysmy u lekarza 1 kontaktu. Dowiedziałam się, że mogę poprosić lekarza o skierowanie do sanatorium. Proszę o podpowiedź, czy ja jadąc z dzieckiem biorę w tym czasie urlop czy zwolnienie....i jak wygląda to z kosztami? ile płacę za mój pobyt? tak realnie :)

Pozdrawiam
105 środa, 11 lutego 2015
Ola
Witam ma nr 280 ile bym musiala czekac?? Pisze ze okol 6 miesiecy
104 poniedziałek, 02 lutego 2015
magda
czy ktoś jedzie w terminie od 3 kwietnia do 23 kwietnia 2015
103 piątek, 21 listopada 2014
Monika
witam, jadę z synkiem (4 latka)
102 sobota, 18 października 2014
Olga
Witam. Jadę z córką w terminie od 9-30 grudnia. Ktoś jeszcze? Jakie opinie o tym ośrodku?
101 sobota, 27 września 2014
Aneta
Witam.Moja córka była w 2013r.w Krasnobrodzie i jest zadowolona z pań,które się nimi opiekowały.Sam budynek jest ok.Jedna część jest stara,a druga nowa.Moja córka miała 7 lat i była sama bez opiekuna.Miałam duże obawy jak da sobie radę sama,ale chwaliła panie tam pracujące.Bardzo dobrze zajmowały się dziećmi,które były same.Dziecko wróciło szczęśliwe.W tym roku też się staram o skierowanie do sanatorium.
100 środa, 24 września 2014
mama_P
Mam inne odczucia. Prawie cały czas był zorganizowany, wyjścia na miasto odbywały się tylko wtedy, kiedy dzieci miały coś zobaczyć (np. malutkie "Oceanarium" itp.). Gdy w czasie wolnym zabierałam swojego syna, żeby pospacerować, dzieci które zostawały pod opieką wychowawczyń również szły na plażę. Może trochę inaczej jest w weekendy, kiedy dzieci pilnują opiekunki, wtedy nie mają możliwości wyjść nad morze, lecz przy sprzyjającej pogodzie dzieci bawiły się na placu zabaw.
99 czwartek, 04 września 2014
mama
Szukam opinii na temat sanatorium w Krasnobrodzie.
98 wtorek, 10 czerwca 2014
rodzic
A wystarczyłoby tylko aby szanowne Panie wychowawczynie zmieniły kierunki wyjścia z sanatorium- zamiast miasta na plażę gdzie mają AŻ 2-3 minuty drogi.Widocznie ruch, jod, i woda morska nie są w tym sanatorium wskazane dla kuracjuszy.
97 wtorek, 10 czerwca 2014
rodzic
Ośrodek duży, może nie rewelacyjnie się prezentujący ale z taką ilością dzieci powinien żyć a wygląda jakby umierał. TO obok stojące sanatoria gdzie przebywają osoby dorosłe mają więcej życia niż Słoneczko pełne energicznych, pełnych radości dzieci.Największą rozrywką dla dzieci są weekendy gdzie przyjeżdżający rodzice próbują przez kilka godzin zabić dzieciom nudę
96 wtorek, 10 czerwca 2014
rodzic
Współczuję dzieciom będącym tam aby powalczyć z nadwagą (a może ich rodzicom) bo może i jedzenie mięli stworzone przez dietetyka to wyjście na miasto miało na celu zakup słodyczy i tego czego nie powinno się jeść. Pań z sercem do dzieci i dla dzieci, mających chęci aby pomóc im w leczeniu jest tam na lekarstwo.
95 wtorek, 10 czerwca 2014
rodzic
Boisko które jest na terenie Słoneczka ciągle świeciło pustkami bo... paniom się nie chciało wychodzić a dzieci same bez opieki nie mogły.Niestety wychowawczynie wolą spędzać czas w świetlicy i z nimi nudzące się dzieci. Za to prawie codzienną atrakcją było wychodzenie do miasta na "zakupy" i bezsensowne wydawanie kieszonkowych zostawionych przez rodziców.
94 wtorek, 10 czerwca 2014
rodzic
Mój syn był w Słoneczku w Kołobrzegu w grupie dzieci "podstawówkowych". Pojechał z chorobą skóry. Niestety podczas 27 dniowego pobytu gdzie przez większość dni świeciło słońce i była naprawdę ładna ciepła pogoda tylko kilka razy poszli na plażę (a wiadomo że dla dzieci z astmą, alergią skórną najlepsze jest jod, słońce i morska woda a spacer plażą dla dzieci walczących z otyłością też bardzo się przydaje).
93 poniedziałek, 09 czerwca 2014
Joanna i Kamil
Byliśmy z synkiem w Lis/ Gru 2013 w Zimowicie w Rymanowie. Było świetnie. Panie pielęgniarki bardzo miłe i zaangażowane. Szkoła sanatoryjna cudowna.Budynek czysty mimo trwającego remontu. Jedzenie dobre. My mile wspominamy pobyt w Rymanowie i doceniamy jego SKUTECZNOSC TERAPEUTYCZNĄ.Życzymy miłej atmosfery, ładnej pogody i dużo zdrowia.

Zobacz również

Najlepsze Firmy!!! www.FIRMY.info.pl
Katalog branżowy najlepszych polskich firm.

 
Sanatorium a zwolnienie chorobowe
Za czas pobytu w sanatorium ZUS przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wysokość... Więcej…
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium ZUS?
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium jeśli skierował mnie tam ZUS?Jeśli osoba została skierowana na leczenie sanatoryjne przez ZUS, np. w... Więcej…
Koszty dojazdu do sanatorium NFZ
Czy NFZ zwraca koszty dojazdu do sanatorium?Nie. W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział NFZ, pełne koszty dojazdu do... Więcej…
Co zabrać ze sobą do sanatorium?
Jedziesz pierwszy raz do sanatorium. Nie wiesz co ze sobą zabrać? Przypominamy listę niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim należy pamiętać o... Więcej…
Jaki jest koszt pobytu dziecka w sanatorium?
Czy pobyt dziecka w sanatorium jest płatny? Nie. Wysyłając dziecko do sanatorium, nie ponosisz kosztów tego pobytu. Dotyczy to zarówno kosztów... Więcej…
Czy potrzebny jest specjalny wniosek do sanatorium ZUS?
Czy potrzebny jest specjalny wniosek by dostać skierowanie do sanatorium ZUS?Nie. Wystarczy, że spełnione będą wymogi formalne określone w... Więcej…
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium? Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ. Przepisy mówią, że jeżeli... Więcej…
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny?
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny, leczniczy w sanatorium? Standardowo w przypadku rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS, turnus trwa 24... Więcej…
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?Zwolnienie przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Tylko do... Więcej…
Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze?
Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze? Tak. W takim przypadku NFZ nie... Więcej…
Wcześniejszy wyjazd do sanatorium ze zwrotów
Możliwość wykorzystania skierowań z tak zwanych „zwrotów” Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ jest dość długi i może wynosić... Więcej…
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium?
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium w przypadku gdy mnie tam wysyła w ramach prewencji rentowej? Tak. ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu... Więcej…
Jak często można się leczyć w sanatorium?
Jak często można się leczyć w sanatorium?Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji... Więcej…