Nasze-sanatorium.pl Dziecko w sanatorium

Leczenie i rehabilitacja

Terapie lecznicze
Rehabilitacja lecznicza

Ostatnio na forum...Re: Kolejka do sanatorium na 2016 rok
31/07/2016 11:23, Anka_K

Re: kuracjusz z ZUS a opłata klimatyczna
31/07/2016 11:20, Betina71

Re: Kolejka do sanatorium na 2016 rok
31/07/2016 10:35, Count Dracula

Re: kuracjusz z ZUS a opłata klimatyczna
31/07/2016 10:26, Remik

Re: kuracjusz z ZUS a opłata klimatyczna
31/07/2016 09:46, kruszynka2

Dziecko w sanatorium Drukuj Email

Masz obawy czy wysłać dziecko do sanatorium? Zastanawiasz się ile to kosztuje i czy warto pojechać razem z dzieckiem? Wyjaśniamy wątpliwości związane z wysłaniem dziecka do sanatorium.

Wielu rodziców jest nieświadomych możliwości leczenia dziecka w sanatorium, a jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się często nawracających stanów chorobowych wszelkiego typu. Szczególnie dobrze sprawdza się leczenie klimatyczne w przypadku zachorowań górnych dróg oddechowych. Nieświadomość rodziców o możliwości wysłania dziecka do sanatorium wynika często z przeświadczeń, że jest to usługa lecznicza niedostępna dla zwykłego człowiek. Równie często rodzice nie wiedzą nic o finansowaniu pobytu w sanatorium. Nie ma im kto przekazać właściwej wiedzy, lekarze pierwszego kontaktu nie informują pacjentów dopóki ci nie zapytają o to wprost.

Po pierwsze - czy warto się leczyć w sanatorium?

Każdy sposób polepszenia stanu swojego zdrowia lub zdrowia dziecka jest dobry. Leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach (przyrodolecznictwo)  jest również uznanym sposobem leczenia. Zmiana klimatu przynosi efekty, opinie osób korzystających z leczenia w sanatorium są w tym względzie jednoznaczne. Sanatoria pomagają w leczeniu chorób przewlekłych jak np. astma, ale też pomagają w uporaniu się z nawracającymi anginami czy przeziębieniami. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zmiana klimatu często powoduje wręcz natychmiastową poprawę stanu zdrowia. Poza tym leczenie sanatoryjne jest uznawane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ jako jedna z form leczenia, dostępna dla wszystkich ubezpieczonych osób. Zachęcamy i my do spróbowania tej formy, wierząc, że przyniesie spodziewaną poprawę stanu zdrowi. Na naszym forum możesz znaleźć opinie osób, które przebywały w sanatorium lub leczyły tam dzieci.

Jak "załatwić" leczenie dziecka w sanatorium?

Leczenie sanatoryjne objęte jest nadzorem Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Szczegóły określone są w ustawie o opiece zdrowotnej oraz o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z środków publicznych. Przepisy mówią, że leczenie sanatoryjne możliwe jest na podstawie ważnego skierowania poświadczonego przez oddział NFZ. Aby uzyskać takie skierowanie, należy przesłać do NFZ wniosek o leczenie uzdrowiskowe. Wniosek o sanatorium wypełnia lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli nigdy Ci tego nie zaproponował, a uważasz, że Twoje dziecko choruje zbyt często, możesz sama/sam zasugerować wyjazd do uzdrowiska. Oczywiście opinia lekarza będzie tu ważniejsza i to on określi potrzeby i zakres leczenia, jednak praktyka mówi, że często jest tak, iż dopiero po wyraźnym sygnale od rodziców, lekarz POZ wypisuje wniosek do sanatorium. We wniosku tym określa m.in. zalecany zakres leczenia i miejsce - bez określania konkretnej miejscowości uzdrowiskowej, jednak ze wskazaniem na spodziewane bodźce klimatyczne. Wypełniony wniosek musisz jak najszybciej wysłać do swojego oddziału NFZ i czekać cierpliwie na odpowiedź. Powinna ona nadejść w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i zawierać decyzję zgody lub odmowę leczenia uzdrowiskowego w sanatorium. Samo wskazanie miejsca leczenia powinno dotrzeć do Ciebie najpóźniej na 14 dni przed planowanym pobytem w sanatorium. Musisz się więc wcześniej zabezpieczyć w ewentualną możliwość wzięcia urlopu, jeśli planujesz wspólny wyjazd z dzieckiem.

Finansowanie. Samodzielnie czy razem z opiekunem?

Polskie prawo gwarantuje bezpłatne leczenie sanatoryjne dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat, a jeśli się uczą to do 26 lat życia. Zwolnione z opłat są też dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku), a także osoby uprawnione do renty rodzinnej. W wyżej wymienionych przypadkach nie ponosi się odpłatności za koszty zabiegów leczniczych, koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Więcej znajdziesz tutaj.

Jeśli dziecko nie ma skończonych 6 lat życia, niezbędny może być wyjazd z nim opiekuna. Opiekunem tym może być rodzic lub inna ustalona osoba. Jednakże należy pamiętać iż koszt pobytu opiekuna nie jest pokrywany przez NFZ, osoba taka ponosi go samodzielnie. Kwoty zależą od ośrodka i wynoszą  ok. 70zł za dzień pobytu. Sprawdź jednak przed wyjazdem jakie są te koszty w sanatorium do którego jedziesz, wcześniej należy też ustalić z sanatorium możliwość swojego pobytu. My zachęcamy rodziców do takiego sposobu spędzenia czasu z dzieckiem. Koszty nie są tak bardzo wysokie, dziecko ma zapewnioną Twoją opiekę i bliskość przez cały czas pobytu co pozwala mu zmniejszyć stres związany ze zmianą otoczenia. A Ty odpoczniesz od codzienności, przy okazji będziesz mógł(a) skorzystać na zasadach komercyjnych z oferty danego uzdrowiska. Nie bez znaczenia są również często wysokie walory turystyczne miejscowości uzdrowiskowych - trasy spacerowe, urokliwe miejsca w górach lub nad morzem. Zachęcamy więc do wspólnych wyjazdów z dziećmi.

Co będzie potrzebne w trakcie pobytu w sanatorium?

Przede wszystkim musimy okazać potwierdzone przez NFZ skierowanie. Należy więc mieć je przy sobie. Poza tym standardowo dokument poświadczający tożsamość, w przypadku dziecka legitymację szkolną.

Turnus finansowany przez NFZ trwa zwyczajowo 21 dni. Należy przewidzieć odpowiednią ilość odzieży tak by dziecko stale miało jej świeży zapas. Szczególnie jest to ważne gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie. Dobrze jest oznaczyć ubrania swoim znakiem np. wyszycie inicjałów od wewnątrz. Pranie bowiem jest zazwyczaj zbiorowe i oznakowanie ubrań pozwoli dziecku na ich odnalezienie i segregację. Należy pamiętać zarówno o stroju kąpielowym (korzystanie z basenu) jak też o kurtce deszczowej i butach dostosowanych do chodzenia po górach, co może być przydatne niezależnie od pory roku, jeśli dziecko trafia do sanatorium w górach.

W trakcie pobytu sanatorium zapewnia podstawową opiekę lekarską (dotyczy chorób niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem np. przeziębienie), jednak należy ze sobą zabrać stale przyjmowane leki w ilości wystarczającej na cały turnus. Jeśli turnus wypada w trakcie roku szkolnego, sanatorium zapewnia też naukę szkolną.

Dzieciom pozostającym samodzielnie w ośrodku, dobrze jest zapewnić własne pieniądze z przeznaczeniem na zakup pamiątek, kino czy wycieczkę. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pewnej sumy opiekunowi - wychowawcy dziecka i uzgodnienie z nim by część tej sumy była wypłacana każdego dnia np. po 10zł. Ułatwi to dziecku korzystanie z pieniędzy, a nam zapewni spokojną głowę o ewentualne nieumiarkowane wydatki lub kradzieże co też czasem miewa miejsce.


Kliknij tu i zobacz co na temat pobytu dziecka w sanatorium piszą forumowicze.

Możesz też dodać swój komentarz poniżej.

 
Komentarze (121)
121 środa, 06 lipca 2016
martyna
kto jedzie do sanatorium w krasnobrodzie 19 lipca 2016r ?
120 poniedziałek, 27 czerwca 2016
Monika
Witam czy ktoś może podzielić sie ze mna uwagami (wady i zalety) wyjazdu z 2 dizeciaczków ( 5 latka i roczne- jeszcze raczkujące). Dostałysmy sanatorium w Rymanowie w Anna-Staś. Boje sie czy sobie poradze sama przez 3 tyg - właszcza z t malutką......i czy jest w ogóle sens wyjazdu:)czy lepie sie nie męczy.
119 czwartek, 19 listopada 2015
Monika
Czy ktoś wie co ile można wyjechać z dzieckiem do sanatorium, dla dorosłych raz na 18 msc a dla dziecka do 6 lat wraz z opiekunem?
118 czwartek, 29 października 2015
Karolina
szukamy osoby która też ma ten termin chcemy się zabrać ;}

do Dąbek ,,Dukat''proszę o mail gruszkowysad@interia.pl
117 niedziela, 23 sierpnia 2015
jola
Moje dziecko jest skierowane do senatorium w Dabkach w terminie 03. pazdziernika 2015 do 24 pazdziernika, chetnie bym umowila sie na spolny dojazd . Wyjazd z Plonska ,, 70 km od Warszawy, Bardzo chetnie umowilabym sie na wspolny dojazd , moj kontakt tel. 696374978
116 niedziela, 16 sierpnia 2015
urban
totalna kicha oprócz personelu śmiedzace łazienki wczesny Gomółka tylko po 40 latach dyrektorka wyganiająca dzieci z pod swojego gabinetu , brak w takich gorącach nawet wiatraków ,wszechobecny kurz
115 wtorek, 14 lipca 2015
Agnieszka
Byłam z córką w sanatorium Anna w Rymanowie. Odpłatność za opiekuna wraz z opłata klimatyczną to jakieś 1800 - 1900 zł. Zabiegi 3 dziennie a w sumie 6 różnych: ćwiczenia oddechowe, inhalacja mokra, inhalacja sucha, borowina na nos, borowina na gardło i naświetlania na oskrzela i zatoki. Dla opiekuna codziennie inhalacja na która wchodzi się wraz z dzieckiem. Ogólnie z zabiegów jestem b. zadowolona, na razie dziecko nie choruje. Klimat Rymanowa rewelacyjny, więcej jodu niż nad morzem.
114 niedziela, 03 maja 2015
tommm
jade z Zielonej Góry. jesli ktos chetny zapraszam. ar.kmp@wp.pl miejsca duzo
113 środa, 22 kwietnia 2015
Adrianna
Witam czy ktoś wie jak można zmiejszyc koszty dla opiekuna dziecka. Czy jest mizlieosc refundacji części kosztów? Jako samotna matka jest to dla mnie zbyt duża suma będziemy w sanstorium Cegirlski. Czy w onnych czesciach polski jest taniej czy można się starać o tańszy pobyt gdzie indziej?
112 wtorek, 31 marca 2015
Aleksandra
Jaki pokój jest przydzielany jeśli z dzieckiem jedzie matka?
111 wtorek, 24 marca 2015
DAGA
witam! jade z piecioletnia corka w terminie 2.04-23.04.2015 z jeleniej góry ktoś jedzie z okolic w tym samym czasie mój mai dagmi.koniu1@wp.pl
110 niedziela, 22 marca 2015
mama
W połowie lutego wysłałam skierowanie do NFZ i nadal żadnej odpowiedzi.
109 czwartek, 12 marca 2015
Mariola
Ja złożyłam podanie 27 sierpnia i miałam nr.399 a 10 marca już miałam wyjazd. W przypadku NFZ w Krakowie tyle to trwało.
Polecam wyjazd nad morze Dąbki " Cegielski"
108 czwartek, 12 marca 2015
Mariola
Witam,
Ja jestem od 10 marca w Sanatorium w Dąbkach "Cegielski". Koszty wyjazdu nie są małe gdyż NFZ pokrywa tylko pobyt dziecka a opiekun musi płacić za siebie cena jest rózna w zależnosci od turnusu (1995 zł - 2200 zł)nocleg , pełne wyżywienie i w "cegielskim" również zabieg dla rodzica. Równiez dochodzą koszty dojazdu.
Ja jeszcze jestem z 2 letnim synkiem (opłata za pobyt 525 zł bez wyżywienia)+ 1995 zł+ koszt dojazdu + kieszonkowe = 3500 zł.
107 wtorek, 10 marca 2015
Ana
Witam.
Dąbki-Susmed 8.04-29.04.2015,Jadę z 4.5 latkiem ,najprawdopodoniej PKP Olsztyn-Koszalin + bus do Susmedu.
Mieszane uczucia bo różne opinie no i my debiutanci.Zabieram kalosze i dobry humor:) pzdr
106 czwartek, 05 marca 2015
Ola
Ja jade z synkiem 4 lata do dabek do dukatu od 2 kwietnia do 23 kwietnia
105 czwartek, 19 lutego 2015
Krynia
Drogie mamy :)
proszę o podpowiedź, moja córeczka 5 lat - ma bardzo często przewlekłe problemy z drogami oddechowymi, tylko w tym roku brała już 2 razy antybiotyk i 4 razy byłysmy u lekarza 1 kontaktu. Dowiedziałam się, że mogę poprosić lekarza o skierowanie do sanatorium. Proszę o podpowiedź, czy ja jadąc z dzieckiem biorę w tym czasie urlop czy zwolnienie....i jak wygląda to z kosztami? ile płacę za mój pobyt? tak realnie :)

Pozdrawiam
104 środa, 11 lutego 2015
Ola
Witam ma nr 280 ile bym musiala czekac?? Pisze ze okol 6 miesiecy
103 poniedziałek, 02 lutego 2015
magda
czy ktoś jedzie w terminie od 3 kwietnia do 23 kwietnia 2015
102 piątek, 21 listopada 2014
Monika
witam, jadę z synkiem (4 latka)

Zobacz również

Najlepsze Firmy!!! www.FIRMY.info.pl
Katalog branżowy najlepszych polskich firm.

 
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?
Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?Zwolnienie przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Tylko do... Więcej…
Sanatorium a zwolnienie chorobowe
Za czas pobytu w sanatorium ZUS przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wysokość... Więcej…
Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze?
Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze? Tak. W takim przypadku NFZ nie... Więcej…
Koszty dojazdu do sanatorium NFZ
Czy NFZ zwraca koszty dojazdu do sanatorium?Nie. W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział NFZ, pełne koszty dojazdu do... Więcej…
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium?
Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium w przypadku gdy mnie tam wysyła w ramach prewencji rentowej? Tak. ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu... Więcej…
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny?
Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny, leczniczy w sanatorium? Standardowo w przypadku rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS, turnus trwa 24... Więcej…
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium ZUS?
Czy poniosę koszty pobytu w sanatorium jeśli skierował mnie tam ZUS?Jeśli osoba została skierowana na leczenie sanatoryjne przez ZUS, np. w... Więcej…
Czy potrzebny jest specjalny wniosek do sanatorium ZUS?
Czy potrzebny jest specjalny wniosek by dostać skierowanie do sanatorium ZUS?Nie. Wystarczy, że spełnione będą wymogi formalne określone w... Więcej…
Co zabrać ze sobą do sanatorium?
Jedziesz pierwszy raz do sanatorium. Nie wiesz co ze sobą zabrać? Przypominamy listę niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim należy pamiętać o... Więcej…
Wcześniejszy wyjazd do sanatorium ze zwrotów
Możliwość wykorzystania skierowań z tak zwanych „zwrotów” Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ jest dość długi i może wynosić... Więcej…
Jak często można się leczyć w sanatorium?
Jak często można się leczyć w sanatorium?Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji... Więcej…
Jaki jest koszt pobytu dziecka w sanatorium?
Czy pobyt dziecka w sanatorium jest płatny? Nie. Wysyłając dziecko do sanatorium, nie ponosisz kosztów tego pobytu. Dotyczy to zarówno kosztów... Więcej…
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?
Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium? Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ. Przepisy mówią, że jeżeli... Więcej…